Co s tím mám dělat?

"Co mě naposledy zaujalo nejvíc, je otazník - kterej tady koluje - nad tím, že tady je něco řečeno, bere se to jako nějaká teorie, jako něco, o čem se jenom mluví, rozebírá se to rozumově... a pak vidím trošku zoufalost...
Když se to tady rozebere a vidí se na to, tak co s tím? "Co s tím mám dělat?
To o čem se mluví je sice hezký, to je dokonce známý"..., ale neví si rady, co s tím má dělat?
Já tady nejsem od toho, abych něco přednášel... Ani se tak necejtím, a chtěl bych, abyste to věděli... nejsem žádnej přednášející člověk s nějakým vzděláním, nemyslím si vůbec, že vím něco, co vy nevíte... Vy víte přesně to, co potřebujete k tomu, abyste přišli na to, na co si myslíte, že já jsem přišel (pobavená reakce v publiku). Jediný, kde bych viděl možná trochu rozdíl, je že jsem se opravdu v určitý fázi svýho života rozhodl k tomu, že některý věci nebudu ignorovat. A když jsem je přestal ignorovat, tak jsem začal ignorovat zase jiný věci. Vlastně se to přehodilo. Pravdy a skutečnosti, který jsem nemohl řekněme popřít, jsem začal brát jako opravdu fundamentální pravdy, a na tom jsem začal vlastně stavět přístup k tomu, čemu říkáme realita, běžnej život, denní běžná náplň toho, co dělám. Ku podivu se začalo dít to, že se mi věci samy začaly v životě srovnávat, že najednou jsem začal dohlídat do koutů mysli a do souvislostí, který jsem předtím neviděl. To neznamená, že by tam nebyly, ale jako by se rozpoznaly tím, že jsem uznal věci tak, jak jsou, to je ta opravdovost, o který se snažím mluvit... "
dotaz: Proč se zabývat myslí?
"Těch besed už bylo několik, já se snažím tady vysvětlit, co já osobně - já k vám teďka mluvím, protože chci vysvětlit, proč to používám. Někdo pod tím bude mít jiný slovo...
Ale jsme tady od toho, abychom se domluvili a ne abychom si něco dokazovali, že je něco špatně nebo dobře. Abychom našli společnou řeč a potom se třeba můžeme společně vydat určitým směrem, mysli a věcem rozumět, nebo zjistit, že jim tak nerozumíme, nebo že je to třeba trošku jinak, než jsme si do teďka mysleli.
Já vždycky takhle odbočím a jsem úplně ztracenej.... Jak to bylo..... Jo, s tou myslí. Pro mě osobně mysl jako pojem je to, co máme k dispozici. Když řeknu mysl, nemyslím tím individuální mysl, to co se nám děje v hlavě, myšlenkový pochody... Ne, to je část mysli. Mysl je všechno, co - řekněme - může vstoupit zorného úhlu pozornosti. To znamená všechny vjemy, vjemy vnějších smyslů i vnitřních, vnější svět i vnitřní představy. To je svět úplně stejnej, akorát že má trošku jiný zákony než ten vnější. Je to jenom hromada různejch věcí nebo dějů, který se dají pozorovat kuželem pozornosti, kterej se buď víc nebo míň zaostří na určitej objekt - ať už ven, vnějšími smysly, nebo dovnitř. To, čemu se běžně říká dovnitř, jako do mysli člověka. Ale ... všechno se děje v mysli. A je zároveň i tou myslí."

Kontakt

ctyrystruny Mikulášovická 30
Mikulášovice
40779
777246931 stastnyjosef@seznam.cz